Tí z nás, ktorí sú požehnaní sedavou prácou určite vedia, že stolička a kreslo patria medzi najdôležitejšie časti nábytku v kancelárii alebo v domácom pracovnom kútiku. Na toto zistenie však nemusíte sedieť za počítačom 8 hodín denne. Pokiaľ vás už po pár minútovom písaní e-mailu začne bolieť chrbát, riešenie je jasné – vaša stará kancelárska stolička musí ísť do koša.
Je dôležité, aby ste sa pri sedení cítili maximálne pohodlne a uvoľnene. Nevhodná stolička či kreslo môže spôsobiť radu zdravotných komplikácií, ktoré poškodzujú chrbticu, držanie tela alebo končatiny.
Najčastejšie zdravotné problémy, ktoré sú následkom nevhodnej stoličky alebo kresla:
- poškodenie chrbta
- poškodenie krčnej chrbtice
- nesprávne držanie tela
- bolesti v krížoch
- bolesti rúk
Týmto problémom predídete jedine výberom správneho typu stoličky, ktorý splní vaše dizajnové, ale aj funkčné očakávania. Vybrať si môžete z rôznych mechaník, dizajnov či materiálov.
Kancelárska stolička vs. kancelárske kreslo
Neviete sa rozhodnúť medzi kreslom a stoličkou? Aj keď sa môže na prvý pohľad zdať, že sa jedná o synonymá, stolička a kreslo sú dva odlišné kusy nábytku. Pozrime sa na rozdiely medzi nimi:
Kreslo:
- je robustnejšie ako stolička
- pôsobí luxusnejším dojmom
- dá sa perfektne zladiť k ostatnému nábytku
- väčšinou má hojdací mechanizmus
- má obmedzený počet nastavení polohovania
- obmedzený počet individuálnych nastavení
- nie je vhodné na niekoľkohodinovú pracovnú činnosť
Stolička:
- je menšia ako kancelárske kreslo
- nenájdete až také množstvo dizajnových prevedení
- vybrať si môžete z rôznych typov mechanizmov
- je ergonomická
- vhodná aj na časovo náročnejšiu pracovnú dobu
Ako vyzerá kancelárska stolička určená na prácu?
Kvalitná kancelárska stolička musí byť dostatočne pevná a maximálne stabilná. Sedením na kývajúcej stoličke sa možno budete cítiť zábavne ako na kolotoči, no vaše telo trpí. Stolička by mala ponúkať rôzne funkcie, vďaka ktorým si ju nastavíte podľa potreby.
Typy mechaniky
Rôzne typy mechaniky ovplyvňujú to, ako sa vám bude na stoličke sedieť. Niektoré z nich sú vhodné na každodenné sedenie v kancelárii, iné sú určené na príležitostnú prácu.
Asynchrónna mechanika
Stoličky s asynchrónnou mechanikou sú veľmi ergonomické a podporujú dynamické sedenie, ktoré zabraňuje tomu, aby bolo vaše telo strnulé v jednej polohe. Asynchrónna mechanika je častou voľbou u ľudí, ktorí trávia v sedavej práci značné množstvo času.
Synchrónna mechanika
Synchrónna mechanika umožňuje pohyb operadla a sedadla zároveň. Konštrukcia je stavaná tak, že sa neustále prispôsobuje vašim pohybom. Sedelo sa nakláňa automaticky (synchrónne). Stoličky s takýmto typom mechaniky sú veľmi pohodlné a vhodné aj na niekoľkohodinové sedenie v kancelárii.
Hojdacia mechanika
Hojdacia mechanika pomáha uľaviť vášmu chrbtu tým, že vám dáva možnosť zosunúť sa. Vďaka tomu nebudete sedieť strhnulo a v jednej pozícii. Stoličky s hojdacou mechanikou však nie sú vhodné na každodenné sedenie, pretože neumožňujú nastavenie sklonu operadla a sedadla.
Základná mechanika
Stoličky so základným mechanizmom umožňujú otočenie sedadla a nastavenie výšky. Sú vhodné na príležitostné sedenie pri počítači, nenáročnejšiu prácu, domáce úlohy alebo hranie hier. Na dlhé sedenie v práci odporúčame iný typ mechanizmu.
Kolieska
Dôležitou súčasťou stoličiek a kresiel sú kolieska. Vaše rozhodovanie ovplyvňuje aj to, aké podlahy máte v miestnosti. Vybrať si môžete stoličky a kreslá s pogumovanými kolieskami, s tvrdými kolieskami alebo statické bez koliesok.
- Tvrdé podlahy – na tvrdé podlahy, ako napríklad linoleum, parkety alebo plávajúca podlaha, sú vhodné stoličky s mäkkými pogumovanými kolieskami. Vaša podlaha bude tak chránená pred poškriabaním.
- Mäkké podlahy – na mäkké povrchy, ako napríklad koberec, sú ideálne stoličky s tvrdými kolieskami.
- Klzkejšie povrchy – na klzké povrchy umiestnite stoličky bez koliesok. Pohyblivosť stoličky sa absenciou koliesok znižuje.
Materiál čalúnenia
Koža
Koža je už odpradávna spojená s eleganciou a luxusom. Kožené poťahy dodajú vašej kancelárii exkluzívny vzhľad a dokážu sa veľmi jednoducho zladiť s interiérom. Vybrať si môžete z umelej alebo pravej kože.
Výhody kožených poťahov:
- luxusný vzhľad
- jednoduchá údržba
- ľahšie odstraňovanie škvŕn
- pravá koža vydrží niekoľko rokov
- v lete príjemne chladí
Nevýhody kožených poťahov:
- svetlá koža je náročnejšia na údržbu
- vyššia cena
- syntetická koža sa rýchlejšie opotrebuje a ošúcha
- pokiaľ do kancelárie púšťate domáce zviera – škrabance
- nie je vhodná pokiaľ sa príliš potíte
- menej farebných prevedení
Látka
Stoličky s látkovým čalúnením nájdete snáď v každom farebnom prevedení. Vybrať si môžete klasickú čiernu alebo bielu, či vyskúšať nejakú z odvážnejších farieb. Veľmi obľúbená je aj textilná sieťovina, ktorá je vzdušná a ľahko sa čistí.
Výhody látkových poťahov:
- atraktívna cena
- sú vzdušnejšie ako kožené poťahy
- vybrať si môžete z množstva farebných prevedení
- sajú pot a zachytávajú pach
Nevýhody látkových poťahov:
- ťažšie čistenie napríklad pri poliatí kávou
- pokiaľ sa rozhodnete stoličku čistiť, musíte po umytí dlhšie čakať, pokiaľ vyschne
- svetlé látkové poťahy sa veľmi rýchlo zašpinia
- tým, že zachytávajú prach ich musíte častejšie čistiť
Žiadne komentáre
Napíšte komentár Zrušiť