Odchádzate na letnú dovolenku a premýšľate nad tým, ako byt zabezpečiť pred návštevou nepozvaných hostí? Pozrite sa na päticu praktických tipov, ako efektívne ochrániť váš majetok a užiť si dovolenku pekne v pokoji. Niektoré z nich sú až prekvapivo lacné a jednoduché.
Obdobie letných dovoleniek je pre vykrádačov bytov ideálnou príležitosťou. Ľudia odchádzajú na niekoľko dní preč a nechávajú majetok bez dozoru. Tipovanie miest je tak pre nekalé živly razom jednoduchšie a na vás po návrate z dovolenky môže čakať naozaj nepekné prekvapenie. Ako všetko zabezpečiť? Najlepšie by pochopiteľne bolo najať si strážnika s dôvtipom Kevina McCallistera, ale to by bolo dosť nákladné. Namiesto toho sa inšpirujte 5 jednoduchými tipy.
1. Vypínanie svetla časovačom
Ako zlodej spozná, že doma nikto nie je? Spravidla sa orientuje podľa toho, či je v oknách rozsvietené. Keď je v byte po niekoľko dní za sebou tma, existuje vysoká pravdepodobnosť toho, že obyvatelia sú niekde preč. Naopak svetlo v okne dokáže okamžite odradiť. Skvelým fígľom je tak používanie časovača v zásuvke, v ktorej je zapojená napríklad lampička. Tá sa podľa nastavenia na časovači zapne každý deň a tma odchádza spoločne so záujmom zlodeja. Obstaranie časovača je podľa schopností daného modelu otázkou 5 až 20 eur. Výrobky blížiace sa cenou hornej hranici ponúknu displej a funkciu pre náhodné zapínanie zásuvky, napr. práve počas dovolenky.
2. Ten správny zámok a dvere
Určitou samozrejmosťou v oblasti zabezpečenia bytu by mali byť bezpečnostné dvere a dostatočne kvalitný zámok. Pretože sa jedná o veľkú investíciu, je potrebné všetko poriadne premyslieť a vychádzať z predpokladu, že si všetko kupujete na dlhé roky dopredu. Lacné zámkové vložky odomkne šikovnejší zlodej behom pár minút, preto situáciu nepodceňujte. Vyberte si bezpečnostnú vložku spĺňajúce normu EN 1303, odolné kovania a pevné dvere.
3. Niekedy stačia samolepky
Predstava vysokej investície do zámku a dverí sa vám nepáči? Nalepte na vaše staré dvere samolepky upozorňujúce na alarm a prítomnosť kamery. Výstražné samolepky informujúce o zabezpečení objektu nemusia hovoriť pravdu. Stačí, že si ich zlodej všimne. Áno, je to lož, ale v tomto prípade úplne oprávnená.
4. Mlčať je zlato
V dnešnej dobe sa oplatí nechávať si kľúčové informácie pre seba. O tom, že idete preč, by mali vedieť iba najbližšie osoby. Určite sa nechváľte verejne a na sociálnych sieťach tým, na ako dlho byt opúšťate. Prezradiť by vás ideálne nemala ani preplnená poštová schránka.
5. Poistenie a fotodokumentácia
Cenné veci patria do bezpečnostného trezoru a všetko ostatné aspoň na fotku vrátane ich výrobného čísla. Ak by predsa len došlo na najhoršie a niekto vám byt vykradol, bude pre vás rokovanie s poisťovňou jednoduchšie, keď budete mať v ruke dôkazy a zmluvu s dobre nastavenými poistnými podmienkami.
Žiadne komentáre
Napíšte komentár Zrušiť